Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vyrobit nejlepší směs na bublifuk

26. 5. 2009

 

Jak vyrobit nejlepší směs na bublifuk. Využijte tipy od profesionálů

 
Dětský bublifuk stojí sice jen pár desetikorun, po hodině výroby bublin vám ale zbude jen prázdná nádobka, foukátko a dětem oči pro pláč. Přitom za pár korun si lze fungující směs vyrobit i doma.
Oblíbená dětská zábava 

Oblíbená dětská zábava

 
Profesionální bublináři vědí, že polovina úspěchu tkví ve správném namíchání směsi a dlouze s poměry jednotlivých látek experimentují. Přestože svoji "závodní" recepturu žárlivě střeží, nám amatérům nabízejí návod na směs, kterou si doma levně může vyrobit každý. Splní stejný účel jako původní náplň do běžného malého bublifukuStačí destilovaná voda, jar a glycerin. Je ale velmi důležité dodržovat přesně recepturu a technologický postup při výrobě."

Vhodné suroviny

K výrobě by se neměla používat obyčejná voda z kohoutku. Když už někdo nechce kupovat destilovanou vodu, může použít vlastní, ale jen v případě, že si je jist, že je velmi měkká. V opačném případě budou bubliny praskat . Nejlepší je obyčejný JarStejně tak je třeba zvolit i správný saponát.  Vyhnula bych se všem, které jsou označené přívlastkem Extra, Oxi atp., stejně tak i koncentrátům. Při našich experimentech se nám nejvíc osvědčil ten nejobyčenější Jar. Bohužel je stále složitější ho sehnat, protože výrobce teď do mycích prostředků přidávají další složky pro zvyšení účinnosti mytí . Další složkou potřebnou pro výrobu bublin je glycerin. Prodává se v lékárnách pod názvem Glycerol 85 %. Glycerin působí ve směsi jako komponent zvyšující povrchovou soudržnost tekutiny.

Jak míchat

Poměry

Pomocí odměrky přesně namíchejte:
- 10 dílů destilované vody
- 3 díly Jaru
- 1 díl glycerinu

Je třeba si připravit uzavíratelnou nádobku. Kdo se chystá použít například sklenici od okurek, měl by ji hodně pečlivě vymýt. Bubliny jsou kupodivu velmi citlivé na aromatické zbytky látek, nesnášejí dokonce ani velkou dávku deodorantů .

Směs promíchejte a zahřejte asi na 80 °C. To proto, aby se jednotlivé složky co nejlépe spojily. Nalijte do uzaviratelné nádobky, uzavřete a nechte vychladnout. Směs by se měla začít používat až po 24 hodinách od namíchání. Kdo chce ušetřit jen napůl, může do směsi přidat i profesionální směs, tím zlepší její vlastnosti. Lze ji koupit i bez bublifuku samotného, litr stojí asi 120 korun.

Kdo namíchá litr, nemusí se bát, že by se směs zkazila. Děti ji vypotřebují během jediného víkendu. Při větších množstvích se ale doporučuje uchovávat ji v lednici. Namíchanou směs skladujte vždy uzavřenou. Odpařováním vody a sedáním prachu se znehodnotí.

Čím foukat

Různé druhy bublifukůMalé dětské bublifuky ve tvaru válečku s fukarem se koupí v každém hračkářství. Je ale možné  pořídit i speciální varianty, které dokáží současně dělat víc než jednu bublinu, jsou poháněné kličkou a vyfukují celé roje bublin. Určitě nekupujte dětem bublifuk na baterky - třeba ve tvaru pistolky či zvířátka. Velmi brzy přestanou fungovat, směsí se zanesou kontakty spínače a drahou hračku můžete vyhodit.

Daleko lepší jsou mechanické varianty, například 2v1 - bublifuk, který slouží i jako vodní pistole. Pro menší děti, které směs dříve vylijí než vyfoukají, by mohl posloužit medvídek, u kterého se po zmáčknutí bříška z těla vysune fukar a tlakem zároveň vzduch vypustí bublinu. Pěkné bubliny se ovšem vytvoří i obyčejným brčkem.

Hrátky s velkým průměrem - nemusí se foukat, stačí jen máchnout rukouPro větší bubliny je možné pořídit i varianty fukarů o větším průměru, lze s nimi vyrobit bubliny velké jako kopací míč. Takové fukary si ale každý může vyrobit i sám ze silnějšího drátu a namáčet ho třeba do lavoru. Tyto fukary je ale třeba ovinout gázou. Voda se pak na okrajích lépe drží a je jistější, že se bublina skutečně utvoří. A venku je třeba počkat na bezvětří. Vzhledem  k většímu průměru je bublina citlivější na prasknutí.

Schopnost udržet vodu využívá při vystoupeních rekordman i při výrobě fukarů střední velikosti: vyrábí si je z izolačních trubek, jaké používají instalatéři. Tím, že je povrch pórovitý, absorbuje namočený okraj větší množství kapaliny a o to větší bublinu může vytvořit.

Hobby .cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Naučte se číst

(Aleš, 23. 11. 2014 21:08)

p.s. můj komentář není adresován majiteli těchto stránek ale těm co články komentují

Naučte se číst

(Aleš, 23. 11. 2014 21:05)

Dobrý den. Než nějaký článek okomentujete tak si ho dočtěte až do konce, ať nedochází k nesmyslným problémům s autorskými právy.

pro petra

(Hana, 18. 6. 2014 22:19)

Pokud jste četl článek do konce,tak zde uvádím odkud jsem čerpala vědomosti a za to vám děkuji.Uvádím Hobby .cz A nemám v úmyslu přivlastnit si autorská práva. Pokud to po tolika letech začalo někomu vadit,klidně to smažu.
Moje články o bylinkách jsem také našla okopírované a naopak jsem ráda,že se to lidem líbí a šíří je dál. Hana

kopírování původních článků

(petr, 18. 6. 2014 19:38)

Když už neudali oni autora, tak ho uvedu já:
"Jak vyrobit nejlepší směs na bublifuk. Využijte tipy od profesionálů"
16. května 2009
Zkopírováno slovo od slova i s fotografiemi z článku:
http://hobby.idnes.cz/jak-vyrobit-nejlepsi-smes-na-bublifuk-vyuzijte-tipy-od-profesionalu-1jg-/hobby-domov.aspx?c=A090515_143743_hobby-domov_bma
Původní autoři :
Marek Burza, ve spolupráci s Bubbleshow.cz
Taky nemám rád, když si někdo zkopíruje můj článek z mého blogu a tváří se že je autor on. Co takhle autorská práva...někdo něco v potu tváře sesmolí a pak se jiní na tom jen svezou...jen aby to někomu skutečně nezačalo vadit...

Re: kopírování původních článků

(petr, 18. 6. 2014 19:43)

mělo by být uzákoněno, že u nepůvodních článků bude povinnost pod sankcemi uvádět původního autora.

Kopčení

(mazanec, 21. 11. 2011 21:53)

Když už ten text celý zkopírujete a nic na něm nezměníte (ani obrázky) tak aspoň udejte autora

Poděkování

(Fergie, 15. 4. 2010 21:48)

Díky za návod! Odmala jsem chtěla vědět, jak udělat co nejlepší směs, ale bubliny z obyčejné vody a jaru praskaly. Teď ve svých dvaceti letech konečně vím :)